zawiasy do bramy dwuskrzydłowej

Dlaczego zawiasy do bramy dwuskrzydłowej są tak ważne?

Brama dwuskrzydłowa, to konstrukcja znana od zawsze. Ceniona jest za swoją uniwersalność oraz możliwość zastosowania tam, gdzie nie sposób zmieścić bramę przesuwną. Może to być wersja otwierana manualnie lub z odpowiednio dobranym napędem automatycznym. Kluczowe w niej są jednak zawiasy do bramy dwuskrzydłowej, ponieważ to głównie od nich zależny trwałość i komfort użytkowania. Zawias do bramy może być toczony bądź regulowany, a jego dobór zależy wyłącznie od właściciela. Liczą się tutaj umiejętności manualne przy montażu, bowiem nieprawidłowości mogą nawet uniemożliwić korzystanie z bramy.

Zawiasy są kluczowym elementem bramy, bo to one stanowią o stabilności całej konstrukcji. Wadliwie dobrane spowodują szybkie uszkodzenie – nie tylko samych zawiasów, ale często też skrzydeł bądź słupków. Takie uszkodzenia wygenerują duże koszty, dlatego lepiej poświęcić nieco czasu na właściwy dobór i prawidłowy montaż.

Jak wybierać zawiasy do bramy

Najistotniejszą kwestią, którą należy brać pod uwagę, jest waga skrzydeł bramy. Każdy zawias do bramy na określoną nośność, podawaną przez producenta. W zależności od ilości użytych zawiasów – dwóch lub trzech na skrzydło, należy obliczyć maksymalną wagę skrzydła bramy. Niedostosowanie się do tych zasad może w krótkim czasie doprowadzić do opuszczenia się skrzydła, uszkodzenia zawiasów lub ich wyrwania. Drugim aspektem jest rodzaj zawiasów. Zawias toczony będzie bowiem trudniejszy do wspawania, szczególnie dla mniej doświadczonej osoby. Z kolei zawias regulowany pozostawia pewien margines błędu, który można wyregulować w razie konieczności.

Dla trwałości zawiasów ma znaczenie sposób ich wykonania i zabezpieczenia antykorozyjnego. Najpopularniejsze są zawiasy ze stali czarnej, która jest podatna na korozję. Można alternatywnie rozważyć zawiasy ocynkowane lub ze stali nierdzewnej.

Właściwa konserwacja kluczem do długowieczności

Jak wszystko, także zawiasy do bramy dwuskrzydłowej ulegają zabrudzeniu. Szczególnie gdy mowa o drobinkach piasku nawiewanych przez wiatr lub błocie zmywanym przez deszcz. Warto co pewien czas sprawdzić płynność otwierania bramy. W razie zauważenia zgrzytów lub oporów, zawiasy warto oczyścić i nasmarować.

Inspekcja powinna też dotyczyć pojawienia się ewentualnej korozji. Już w momencie zauważenia niewielkich ognisk rdzy warto działać szybko. Sprawne oczyszczenie i zakonserwowanie środkiem antykorozyjnym powinno rozwiązać problem na kolejny okres.

Tylko staranność w konserwacji i naprawach może sprawić, że zawiasy toczone lub regulowane będą służyły bezawaryjnie przez wiele lat.

klamki do furtki

Różnorodne klamki do furtek

Stawianie ogrodzenia oznacza konieczność rozstrzygnięcia wielu dylematów. Trzeba zadecydować nawet o drobnych elementach. Klamka to nie jest duża rzecz, podobnie jak inne wyroby o podobnej funkcji. Są to jednak elementy bardzo ważne. Któryś z nich trzeba wybrać. Pytanie tylko, który taki wyrób sprawdzi się w furtce najlepiej? Mają to być klamki do furtek, pochwyty, a może gałki?

Gałka czy klamka do furtki?

Drzwi i klamka to najbardziej rozpowszechnione połączenie. Dotyczy to także drzwiczek umieszczonych w ogrodzeniu. Wybór klamki do furtki daje możliwość łatwego jej zamykania i otwierania. Połączona jest ona z zamkiem. Trzeba ją nacisnąć, by móc wejść czy wyjść z posesji. Jest duży wybór klamek, jeśli chodzi o style czy ozdobność. Można je wybrać bez względu na to, jak prezentuje się ogrodzenie. Wystarczy wybrać taką, która swoim wyglądem pasuje do ogrodzenia. Podobnie działa gałka. Przekręca się ją i to pozwala otworzyć drzwi. Bywa że i teraz elementy kute wykorzystuje się do tworzenia ogrodzeń w dawnym stylu. Wtedy szczególnie warto pomyśleć o gałce.

Może warto zdecydować się na pochwyt?

Pochwyty działają na innej zasadzie. Nic się nie naciska i nie przekręca. To element stały, który trzeba pociągnąć albo pchnąć. Gdy wejdzie się na posesję, furtka się zatrzaskuje. Jest to trochę kłopotliwe. Drzwiczki się zaryglują i już się ich nie otworzy łatwo. Konieczne jest, by zamki do furtek otwierane były z klucza. Można sobie wyobrazić sytuację, że jest się poza posesją, furtka się zamknęła i nie ma się klucza. Pochwyty są już jednak na tyle popularne, że wymyślono sposoby, jak sobie radzić. Można zdecydować się na elektrozaczep. Przy funkcji dzień furtka się nie zatrzaśnie tak, by trzeba było użyć klucza. Są też systemy łączone, czyli pochwyt z zewnątrz i klamka od środka. Pochwyt to dobry wybór, tylko trzeba przeanalizować, kto i jak będzie korzystał z furtki.

Analiza potrzeb i przyzwyczajeń

Wybierając, co znajdzie się w furtce, uwzględnia się kwestie praktyczne i wizualne. Gałkę, jak i klamki do furtek, wybiera się w tradycyjnych realizacjach. Jeśli ma być inaczej, nowocześniej, można wybrać pochwyt. Pasuje on zwłaszcza do ogrodzeń w stylu nowoczesnym. Tradycyjne elementy kute pasują do różnych stylów. Gałka mocno podkreśla klimat dawnego stylu.

wózki do bram

Wózki do bram przesuwnych - gdzie sprawdzą się?

Brama przesuwana może być bardzo dobrą alternatywą dla wszelkiego rodzaju bram otwieranych. Nie tylko po otworzeniu zajmuje znacznie mniej miejsca, ale również jej zastosowanie jest dużo korzystniejsze w przypadku bram wjazdowych o bardzo dużej szerokości. Niestety ma ona pewne ograniczenia.  Bardzo dużą zaletą bram przesuwanych jest łatwość ich otwierania. W momencie kiedy zastosujemy dobre wózki do bramy, będziemy w stanie bez problemu otworzyć ją jednym pociągnięciem. Jest to wyjątkowo korzystne szczególnie w sytuacji, kiedy zastosujemy elementy kute, których największym minusem jest waga, która może być problematyczna w otwieraniu bram innego typu. Kolejnym dużym atutem tego typu bram jest łatwość zastosowania zabezpieczeń takich jak zamki do bramy.

Minimalna długość bramy

Przesuwana brama ma względnie niewiele ograniczeń. Jedynym, co może stać na przeszkodzie w jej zamontowaniu, jest mała długość ogrodzenia. Musimy pamiętać, że jeśli brama będzie miała 5 metrów długości, musimy mieć przynajmniej 5 metrów prostego ogrodzenia po jednej ze stron. Dodatkowo warunkiem zastosowania takiej bramy jest obecność ogrodzenia, które jest idealnie proste na dość długim odcinku - z tego powodu jej montaż może być problematyczny w miejscach, gdzie ogrodzenie wznosi się i opada wraz z ukształtowaniem terenu. W takich sytuacjach dużo korzystniejsze jest zastosowanie innych rozwiązań. Należy jednak pamiętać, że dużo bardziej problematyczne może być tutaj korzystanie z ciężkich elementów, takich jak na przykład wyroby kute.

Brama otwierana automatycznie

Kolejnym plusem bram przesuwanych jest dużo większa łatwość montażu bramy otwieranej automatycznie. Ze względu na swoją budowę mechanizm otwierający bramę może być dużo prostszy – wyposażony w tylko jeden silnik poruszający min. wózki do bram. W przypadku chociażby bram otwieranych dwuskrzydłowych wymagane są dwa silniki. Natomiast w sytuacji, kiedy mamy otwieraną bramę jednoskrzydłową, poziom skomplikowania mechanizmu otwierania bramy jest dużo wyższy niż w przypadku bramy przesuwanej. Pomimo faktu, że w obu przypadkach zastosowany zwykle zostaje tylko jeden silnik.

zawiasy regulowane do bram

Trwałe zawiasy do bram

Dobre zawiasy do bram lub furtek, to niemal podstawowe okucie każdej konstrukcji otwieranej, znajdującej się na zewnątrz domu. Przy bramie czy furtce musi być starannie umocowane, ponieważ bez tego elementu nie będziemy w stanie jej otworzyć. Jednak sam poprawny ich montaż nie jest wystarczający, aby służyły nam w dobrej kondycji przez wiele lat, bo przecież o to głównie chodzi. Należy zadbać o to, aby takie wyroby kute były wysokiej jakości. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że nie będziemy musieli za moment ich wymieniać.

Zawiasy regulowane czy toczone?

Zawiasy do bram występują na rynku w dwóch rodzajach. Pierwszym z nich są zawiasy regulowane, które są ostatnimi czasy najchętniej wybierane przez klientów. Dlaczego? Zapewne ze względu na fakt, że ten typ okucia pozwala na późniejszą ich regulację, która nastąpi już po zamontowaniu. Jesteśmy w stanie to zrobić niemal w każdej chwili. W przeciwieństwie do drugiego rodzaju takich wyrobów do konstrukcji zewnętrznych jakim są zawiasy toczone. Cieszą się one nieco mniejszą popularnością niż te pierwsze. Głównie ze względu na swój nieco bardziej skomplikowany proces montażu. Takie zawiasy do furtki trzeba przyspawać na stałe, ale żeby to zrobić należy naszą bramę odpowiednio wcześniej ustawić. Często potrafi to być bardzo czasochłonne, a najmniejszy błąd może dużo kosztować. Raz przyspawane zawiasy toczone nie będą mogły być później wyregulowane.

Wyroby kute ze sklepu branżowego

Kupno dobrych zawiasów w dzisiejszych czasach jest naprawdę proste. Klasyczne sklepy budowlane na pewno będą miały zarówno jeden jak i drugi rodzaj w swojej ofercie. Na standardowe potrzeby kupno takich zawiasów w klasycznym, sieciowym sklepie będzie wystarczające. Co jednak w sytuacji, gdy mamy nieco bardziej rozbudowane oczekiwania? Warto wówczas zajrzeć do profesjonalnego sklepu, który zajmuje się wyrobem takich elementów. Z pewnością będą to mniejsze sklepy, ale na pewno wyspecjalizowane w produkcji. Wyroby kute zakupione od nich będą na wysokim poziomie. Takie sklepy często mają również swoje strony internetowe, na których można dokonać zakupu. Warto to wcześniej sprawdzić, ponieważ być może nie będziemy musieli wyjść z domu aby nabyć idealne zawiasy!

wyroby kute

Wyroby kute i tworzenie ogrodzenia samemu kontra gotowe elementy

Ogrodzenie można wykonać z kupionych w sklepie paneli i innych elementów takich jak wyroby kute. Można także je zamówić. Przy pierwszym wyborze wszystko, co potrzebne do wykonania ogrodzenia, otrzymuje się od razu. Na zamówiony produkt trzeba poczekać. Trzeba wykonać elementy kute, zrobić z nich przęsła. To, co zamówione, dopiero po pewnym czasie trafi na działkę. Czy warto czekać, skoro gotowe panele są dostępne na już?

Zamówienie gotowego ogrodzenia

Zamówione ogrodzenie wykonywane jest na wymiar działki. Nie trzeba dopasowywać gotowych elementów do niej. Przy indywidualnym zamówieniu wymiary działki są podstawą do tworzenia projektu i wykonania ogrodzenia. Oznacza to, że w czasie stawiania konstrukcji nie będzie żadnych niespodzianek ani związanych z nimi nieprzewidzianych wydatków. W projekcie zaplanowane zostanie, jak rozmieścić rozety kute, żeby efekt był jak najlepszy. Dużą zaletą ogrodzeń na zamówienie jest możliwość dokładnego dopasowania ich go gustu. I jeśli chodzi o gotowe panele, nie jest pod tym względem źle. Są rozmaite, więc można wybrać takie, które się podobają. Z reguły jednak będzie się to wiązać z jakimś kompromisem. Natomiast zamawiając wykonanie konstrukcji, można wybrać takie wyroby kute, jakie się chce. Dowolnie też można rozmieścić ozdoby. Ogrodzenie jest dokładnie takie, jakie ma się w planach.

Budowa ogrodzenia samemu od podstaw

Zaletą indywidualnych realizacji jest oryginalność. Ogrodzenie tworzone jest według czyjegoś pomysłu, będzie więc inne niż wszystkie. Niektórym osobom spodoba się to, że można pomyśleć o czymś niecodziennym. I wśród gotowych paneli są ciekawsze. Jednak dopiero na czyjeś zlecenia wykonuje się bardzo oryginalne projekty. I pod tym względem indywidualne zamówienia mają przewagę. Kolejną jest solidność ogrodzenia. Gotowe panele z reguły są dobre. Przy wykonywaniu ogrodzeń na zamówienie jest tak zawsze. Wszystko jest w najlepszym gatunku, także dodatki, jak zawiasy do furtki czy śruby. Takie dodatki też mają duże znaczenie dla solidności ogrodzenia i dobrego działania wszystkich jego elementów.

Gotowe panele to pomysł dobry. Więcej jednak możliwości daje wybór ogrodzenia na zamówienie. Jest wtedy pewność, że efekt będzie doskonały.