Dlaczego zawiasy do bramy dwuskrzydłowej są tak ważne?
Brama dwuskrzydłowa, to konstrukcja znana od zawsze. Ceniona jest za swoją uniwersalność oraz możliwość zastosowania tam, gdzie nie sposób zmieścić bramę przesuwną. Może to być wersja otwierana manualnie lub z odpowiednio dobranym napędem automatycznym. Kluczowe w niej są jednak zawiasy do bramy dwuskrzydłowej, ponieważ to głównie od nich zależny trwałość i komfort użytkowania. Zawias do bramy może być toczony bądź regulowany, a jego dobór zależy wyłącznie od właściciela. Liczą się tutaj umiejętności manualne przy montażu, bowiem nieprawidłowości mogą nawet uniemożliwić korzystanie z bramy.
Zawiasy są kluczowym elementem bramy, bo to one stanowią o stabilności całej konstrukcji. Wadliwie dobrane spowodują szybkie uszkodzenie – nie tylko samych zawiasów, ale często też skrzydeł bądź słupków. Takie uszkodzenia wygenerują duże koszty, dlatego lepiej poświęcić nieco czasu na właściwy dobór i prawidłowy montaż.
Jak wybierać zawiasy do bramy
Najistotniejszą kwestią, którą należy brać pod uwagę, jest waga skrzydeł bramy. Każdy zawias do bramy na określoną nośność, podawaną przez producenta. W zależności od ilości użytych zawiasów – dwóch lub trzech na skrzydło, należy obliczyć maksymalną wagę skrzydła bramy. Niedostosowanie się do tych zasad może w krótkim czasie doprowadzić do opuszczenia się skrzydła, uszkodzenia zawiasów lub ich wyrwania. Drugim aspektem jest rodzaj zawiasów. Zawias toczony będzie bowiem trudniejszy do wspawania, szczególnie dla mniej doświadczonej osoby. Z kolei zawias regulowany pozostawia pewien margines błędu, który można wyregulować w razie konieczności.
Dla trwałości zawiasów ma znaczenie sposób ich wykonania i zabezpieczenia antykorozyjnego. Najpopularniejsze są zawiasy ze stali czarnej, która jest podatna na korozję. Można alternatywnie rozważyć zawiasy ocynkowane lub ze stali nierdzewnej.
Właściwa konserwacja kluczem do długowieczności
Jak wszystko, także zawiasy do bramy dwuskrzydłowej ulegają zabrudzeniu. Szczególnie gdy mowa o drobinkach piasku nawiewanych przez wiatr lub błocie zmywanym przez deszcz. Warto co pewien czas sprawdzić płynność otwierania bramy. W razie zauważenia zgrzytów lub oporów, zawiasy warto oczyścić i nasmarować.
Inspekcja powinna też dotyczyć pojawienia się ewentualnej korozji. Już w momencie zauważenia niewielkich ognisk rdzy warto działać szybko. Sprawne oczyszczenie i zakonserwowanie środkiem antykorozyjnym powinno rozwiązać problem na kolejny okres.
Tylko staranność w konserwacji i naprawach może sprawić, że zawiasy toczone lub regulowane będą służyły bezawaryjnie przez wiele lat.